Тренінг “Розбудова спроможності працівників бригад екстреної медичної допомоги у наданні послуг особам, що постраждали від гендерно зумовленого насильства
- Альона Сіра
- 3 трав. 2024 р.
- Читати 2 хв
Оновлено: 6 лист. 2024 р.
«Одна з найкращих речей, які будь-коли траплялися зі мною, це те, що я жінка. Так повинні відчувати всі жінки», - Мерілін Монро.
Кожна третя жінка у світі зазнає фізичного або сексуального насильства з боку партнера або особи, яка не є їй партнером. Гендерне насильство, переважно над жінками, є глобальною проблемою людства, з якою борються Всесвітні організації на законодавчому рівні кожної країни.
Рух за права жінок завжди привертав увагу та закликав до боротьби за гендерну рівність та права жінок, починаючи від репродуктивних прав і закінчуючи рівною оплатою праці та жорстоким поводженням з жінками.
Запобігти гендернозумовленому насильству, зокрема в Україні, допомогла ратифікація Стамбульської конвенції — першого міжнародного документа, який вивів визначення гендеру з тіні й має на меті захист жінок, чоловіків та дітей від домашнього насильства. Конвенція надає країнам-учасницям комплексну юридичну базу, стратегії та заходи, засновані на найкращому досвіді запобігання та протидії насильству проти жінок та домашньому насильству.
В Україні до питання гендерного насильства ставляться з розумінням і приділяють особливу увагу. Так, наприклад, наприкінці квітня пройшов триденний тренінг “Розбудова спроможності працівників бригад екстреної медичної допомоги у наданні послуг особам, що постраждали від гендерно зумовленого насильства” у тісній співпраці Міністерство охорони здоров'я України World Health Organization Ukraine та "Право на здоров'я" (HealthRight International) в Україні.
Київський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф представляли 5-ть медичних працівників: Артур Якущенко, завідувач навчальнотренувального відділу Rostyslav Zamrii, завідувач відділу медицини катастроф та надзвичайних ситуацій лікар з медицини невідкладних станів; Дмитро Шкляр, завідувач підстанції екстреної медичної допомоги міста Буча; Анастасія Велігорська, фельдшер з медицини невідкладних станів; Тетяна Якущенко, старша медична сестра інформаційно-аналітичного відділу, медичного аудиту та інфекційного контролю.
Основна мета курсу - забезпечити працівників бригад екстреної медичної допомоги знаннями та навичками щодо надання послуг особам, які постраждали від гендерно зумовленого насильства, сексуального насильства пов’язаного з конфліктом, відповідно до настанов ВООЗ та положень національного законодавства.
Артур Якущенко, лікар з медицини невідкладних станів, завідувач навчально-тренувальним відділом: “Люди, зазвичай, в більшості випадків, не знають куди їм звертатися у випадку того ж самого насильства. На курсі нам чітко роз’яснили увесь алгоритм спілкування з постраждалими людьми від наруги. Адже вони перебувають в досить пригніченому стані і потребують неабиякої уваги. Тут важливий підхід до такого пацієнта: без тиску, обережно, дізнатися причину, аби не погіршити стан. Медики - це перші люди з їхнього списку, до яких є довіра”.
За словами інструкторів курсу, важливо проявити емпатію до пацієнта. Ні в якому випадку не засуджувати, показати своє розуміння проблеми і співчуття. Запитати обов’язково про проблеми, які непокоять і запропонувати допомогу.
В нашій країні є спеціалізовані “стабілізаційні” пункти, в яких потерпілі пацієнти від насильства можуть цілодобово отримати психологічну підтримку. Лише в Київській області, зокрема, функціонує 4 притулки, де постраждалим надають психологічну підтримку та консультації щодо того, як знайти безпечний вихід із складної ситуації. Також, при кожній організації з питання захисту насильства жінок працюють гарячі телефонні лінії.
Comments