top of page

Тренінг з реагування на загрози хімічного, біологічного, радіаційного та ядерного зараження

Оновлено: 6 лист. 2024 р.

“Щоб перетравлювати знання, потрібно поглинати їх з апетитом”... (Анатоль Франс, французький письменник та літературний критик)


Безперервно вдосконалювати, поглинати і відточувати на практиці набуті навички - основні принципи успішного професійного розвитку усіх працівників Київський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф.

Так, нещодавно в рамках спільної взаємодії між функціональними підсистемами Цивільного захисту Міністерство охорони здоров'я України, співробітник нашого Центру завідувач відділом медицини катастроф та надзвичайних ситуацій Ростислав Замрій, успішно пройшов триденний тренінг з реагування на загрози хімічного, біологічного, радіаційного та ядерного зараження (ХБРЯ).

Даний курс, організований Центр громадського здоров’я України, включав ознайомлення з нормативно-правовими документами, що регулюють реагування на вплив хімічних, біологічних, радіаційних та ядерних чинників, а також практичні вправи з безпосереднього захисту всіх учасників процесу реагування на загрози.

Ростислав Замрій, лікар з медицини невідкладних станів, завідувач відділом медицини катастроф та надзвичайних ситуацій: “Подібні тренінги - це, в прямому сенсі, скриня зі скарбом! Тут кожна інформація на вагу: класифікація загроз, як реагувати в разі виникнення будь-якої надзвичайної ситуації як спецслужбам, зокрема, нам медикам екстреної медичної допомоги, так і цивільному населенню. Пандемія Covid-19 яскравий тому приклад, коли ніхто не був готовий до подібних масштабів. Зараз маємо інший головний біль - масштабний напад північного сусіда і будь-які дії з боку окупантів є реальною загрозою нашому населенню. Ми вже відчули наслідки підриву Каховської ГЕС. Тому, дуже цінно знати алгоритм дій для медиків “екстренки”. Це саме той випадок, коли знання можуть зберегти не лише здоровʼя, а й врятувати життя”.

До сил цивільного захисту відносять аварійно-рятувальні формування, спеціалізовані служби та інші формування цивільного захисту, призначені для проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт з ліквідації надзвичайних ситуацій. Так, наприклад, механізмом реалізації функцій підсистеми медичного захисту населення є служба медицини катастроф.

Медичний захист населення включає:

- надання медичної допомоги постраждалим внаслідок надзвичайних ситуацій, рятувальникам та іншим особам, які залучалися до виконання аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, гасіння пожеж, проведення їх медико-психологічної реабілітації. Медична допомога населенню забезпечується службою медицини катастроф, керівництво якою здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я;

- планування і використання сил та засобів закладів охорони здоров’я незалежно від форми власності.

Одними з основних задач функціональної підсистеми медичного захисту населення МОЗ є надання медичної допомоги постраждалим внаслідок надзвичайних ситуацій, транспортування їх до закладів охорони здоров’я для надання відповідної медичної допомоги. Наразі, законтрактовано 193 заклади охорони здоров’я (лікарень) за пакетом готовності до надзвичайних ситуацій, у тому числі ц ті, що пов’язані із застосуванням зброї масового знищення. Проводиться постійний моніторинг щодо кількості вільних місць в лікарнях та створено об'єктовий резерв.

Корисними порадами, щодо дій у надзвичайних ситуаціях, поділилися на тренінгу і для населення.

То ж, якщо ви опинилися в зоні катастрофи, повʼязаній з горінням хімічних речовин - дотримуйтеся наступних правил під час та одразу після виникнення ситуації:

- Не панікуйте!

- За можливості, залиште зону задимлення.

- Зведіть до мінімуму перебування на відкритому повітрі.

- Якщо у вас з’явилися задишка, кашель – зверніться до лікаря.

- При посиленні запаху гарі рекомендуємо одягати зволожені захисні маски. Особливо це стосується літніх людей, та тих, хто страждає на діабет, серцево-судинні захворювання, хронічні захворювання легень, алергію тощо.

- Користуйтеся приміщеннями, де є очищення повітря.

- Тримайте вікна зачиненими. З метою непроникнення задимленого повітря рекомендується завішувати вікна, кватирки, фрамуги, двері зволоженою тканиною і періодично ії змінювати.

Ці поради прості, але дієві і якщо знати елементарні правила поведінки під час виникнення надзвичайної ситуації, можна вберегти своє здоров’я та життя від непередбачуваних наслідків.


То ж будьте пильними і бережіть своє здоров’я!

ความคิดเห็น


bottom of page